Scroll to top
BIELAK I SYNOWIE - SZKÓŁKA DRZEW OWOCOWYCH
Share

Alnova

Jabłonie

Alnova

Alnova – Mutant odmiany Pinova

Charakterystyka owoców

Jabłka Alnova dojrzewają wcześniej niż klasyczna Pinova. Owoce są prążkowane, posiadają lepszy kolor i dojrzewają niezwykle szybko. Jabłka Alnova mają doskonałą trwałość. Odmiana nie podlega żadnym wymogom licencyjnym klubów i mogą być swobodnie sprzedawane.

Drzewo Alnova

Drzewo rośnie bardziej zwięźle niż Pinova, a drzewa mają opadający wzór wzrostu. Ponieważ można je sadzić bliżej siebie, osiągają takie same plony z hektara jak Pinova. Zbiór odbywa się 2-3 tygodnie przed standardową Pinovą, bezpośrednio po Gali, zalecany jest 2-krotny zbiór.

Charakterystyka drzewa

Drzewo rośnie słabiej w porównaniu ze standardową odmianą, tworzy średnio zagęszczone, piramidalne korony z dużą liczbą krótkopędów. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie i owocuje bardzo obficie, wymaga przerzedzania zawiązków. Kwitnie średnio późno. Drzewo jest odporne na mróz i niepodatne na choroby kory i drewna.

Owoce

Średniej wielkości, wyrównane, kulisto stożkowate, zwężające się w stronę kielicha. Skórka sucha, zielonożółta, pokryta w 70-75% jasnoczerwonym, rozmyto-paskowanym rumieńcem. Przetchlinki średniej wielkości, szare. Szypułka dość długa i cienka. Zagłębienie szypułkowe średnio głębokie i średnio szerokie. Zagłębienie kielichowe średnio głębokie i średnio szerokie do szerokiego, lekko pofałdowane. Kielich średniej wielkości, zamknięty, działki kielicha średnio długie. Miąższ jest żółtawy, średnio zwięzły, słodko-kwaskowaty i smaczny. Dojrzałość zbiorcza następuje na początku października, około 17 dni przed standardową Pinovą. Dojrzałość konsumpcyjna jest osiągana od końca listopada.

Zainteresowały Cię nasze odmiany?

ZADZWOŃ, NAPISZ, ZAMÓW!